Sisuturundus
Norfin Rebel Pro Gray – mugavus ja funktsionaalsus
Üks niisugune kalastuskostüüm, millega oma kevadised õngitsemised ning sügisesed tonka- ja spinningupüügid ilmaolude pärast muretsemata ära saaks teha, võiks olla igal tõsisemat sorti kalamehel. Need kalastajad, kes kannavad Norfin Rebel Pro Gray kostüümi, ilma pärast muretsema ei pea!
Norfin Rebel Pro Gray on eelmise põlvkonna Rebel Pro kalastuskostüümi uus mudel. Sisuliselt on tegemist samade asjadega, muutunud on vaid värv – vana mudel oli sinisest kangast, uus aga on valdavalt hallist. Samuti sai vana mudelit osta üksnes kostüümina, s.t jopet ja pükse koos, nüüd aga müüakse neid ka eraldi. Nii et kes vajab ainult pükse või jopet, palun väga!
Ütlen kohe alustuseks ära, et see on ilmselt parim jaheda ilma kalastusriietus, mis mul läbi aegade seljas on olnud. Mis selle kostüümi siis nii heaks muudab?
Esiteks – kevad- ja sügishooaja kalastusriietus peab olema veekindel, aga hingav, sest muidu tunned end vähegi aktiivsema tegevuse juures nagu kapsapirukas kilekotis. Rebel Pro Gray hingavuse ja veekindluse näitajad on silmapaistvalt head. Nii jope kui püksid on valmistatud kahekihilisest Jaapani Toray Dermizax membraankangast, mille hingavus on 10 000 g/m2/24h ning veekindlus 20 000 mm* (sama suur veekindlus on nt mitmetel Visioni kahlamispükstel). Need on premium-klassi riietuse näitajad ning tagavad selle, et Rebel Pro Gray kandja ei pea sugugi muretsema ka siis, kui jõe ääres totaalse paduka kaela saab. Riiete hea hingavus aga võimaldab ka füüsiliselt nõudlikku püüki nt võsastunud ja kobraste poolt puid täis langetatud kallastega forellijõgedel, kus ukerdamine võtab selja märjaks ka kõige kangemal forellikütil.
Teiseks, kalastusriietus peab olema mugav kanda. Minule isiklikult istub Rebel Pro Gray XL suurus selga nii hästi, nagu oleks see minu mõõtude järgi eritellimusena õmmeldud – midagi ei kisu ega pitsita ka siis, kui kükitan või küünarnukid ette sirutan. (Teiste kandjate puhul sõltub see muidugi kehakaalust ja -kujust.) Samas on nii jope kui püksid sellise lõikega, et ei ole seljas kottis ja lotendavad. Toray Dermizax kangas on ka meeldivalt pehme, mistõttu riided ei ole kahlamispükstele sarnaselt n-ö kanged ega tundu seljas kuskilt otsast kohmakad, nagu jaheda ilma riiete juures vahel kipub olema. Nii jope kui pükste voodriosa on valmistatud n-ö libedast kangast, seetõttu läheb see kostüüm selga väga lihtsasti ega kisu nt alusriiete varrukaid üles.
Kolmandaks, vajadusel peab kalastusriietus kandjat vähemalt mingis ulatuses soojas hoidma. Nii Rebel Pro Gray jope kui pükste soojustuskihina on kasutatud voodrite juures standardiks kujunenud kerget 3M Thinsulate 100 g materjali, mis kindlustab hea soojusisolatsiooni. Tootja annab kostüümi minimaalseks mugavustemperatuuriks 0 kraadi, aga siis peab minu arvates pidevalt füüsiliselt aktiivne olema, et kõle ei hakkaks. Rebel Pro Gray sobib kõige paremini kandmiseks jahedate ilmadega, kui õhutemperatuur jääb 5–15 kraadi kanti, mis on kevadel ja sügisel tavaline. Suvel hakkab sellega kindlasti palav ja talvel miinustega külm. Tõsi, miinuskraadidega võib ju alati rohkem riideid alla panna, aga kas sel on mõtet? Talviste olude jaoks on Norfinil omad mudelid, mille funktsionaalsus miinusraadidega on oluliselt parem.
Neljandaks, kalastusriietus peab olema praktiline ja funktsionaalne, s.t kui palju on taskuid ja kus need asuvad, kui hästi istub pähe kapuuts, millised on erilahendused jne. Ka siin pole Rebel Pro Grayl vähimatki häbeneda.
Jopel on kahesuunaline takjaklapiga YKK kummeeritud tõmblukk, kuus kummeeritud YKK lukuga välistaskut ning kaks põuetaskut, millest üks on lukuga suletav ning teine harilik võrktasku. Jope kaenla all on täiendavat ventilatsiooni võimaldavad lukud.
Krae sisekülg, mis kaelaga kokku puutub, on pehmest fliisist, mis tagab selle, et jope kangas ei hakka kaela hõõruma. Jope alumises servas on elastne kummipael, selle abil saab jopet alt kitsamaks kokku tõmmata.
Jope varrukatel on topeltmansetid. Välimised on takjakinnitusega ning nende abil saab varrukaid otsast koomale timmida. Sisemised on aga õhukesed, elastsed ja pöidlaauguga, mida saab vajadusel randme peale tõmmata. Need on väga praktilised nt tuulise ilmaga. Kapuuts on reguleeritav ning selle avause ülaservas (otsmiku kohal) on spetsiaalne kaarjas tugevdus, mis toimib n-ö nokana ning tagab selle, et kapuuts ei hakka ka kitsamaks kroogituna ülalt kalamehe vaatevälja piirama.
Pükstel on kõrge taljeosa, mis hoiab selja igas olukorras kaetuna ja soojas, ning reguleeritava pikkusega õlarihmad. Vöökoha laiuse timmimine käib takjakinnitusega rihmakeste abil, mis asuvad puusade kohal. Säärte alaosa laius on reguleeritav takjakinnitusega. Samuti on säärte alaosas lukud, mida avades saab püksiääred hõlpsasti kummikute peale panna.
Veel on pükstel kahesuunaline kummeeritud YKK tõmblukk koos takjakinnitusega kaitseklapiga, kaks veekindla YKK tõmblukuga küljetaskut ning kaks avarat klappidega pealmist taskut. Nii jope kui pükste õmblused on teibitud, mis tähendab, et sealt midagi lekkima ei saa hakata.
Disainerid on mõelnud ka erilahendustele ja pisidetailidele – näiteks jope põuetaskul on läbiviik kõrvaklappide juhtme jaoks, mida saab kasutada kas taskus oleva telefoni käed-vabad süsteemi tarvis või ka niisama muusika või taskuraadio kuulamiseks, kel selline soov peaks tekkima. Kui passid näiteks tonkadega latikat, aga kala ei võta ning tekib tahtmine naaberkalastajaid häirimata „Ööülikooli“ kuulata – palun väga.
Samuti on jope põuetaskus paela otsas spetsiaalne mikrokiust lapp prillide puhastamiseks. Esmapilgul väike detail, aga vee ääres oi kui praktiline – iga prille kandev kalamees teab, kui tüütu on uduseid või märgi prilliklaase särgihõlma või niiske taskurätiga nühkida.
Lisaks kõigele näevad need riided seljas väga nägusad välja ning nendega kannatab vabalt ka toidupoodi minna, kui selline vajadus peaks tekkima.
Paari sõnaga ka membraankanga hooldamisest ja sellest, mida kõnealuse kostüümiga kindlasti teha ei tohi. Membraankangast riideid ei ole mõistlik toppida pesumasinasse; hooldusjuhend ütleb, et lubatud on üksnes väline käsitsi pesemine veega. Igasugune keemiline puhastus, masinpesu, tsentrifuugimine, valgendavate pesuainete kasutamine, kuuma õhu käes kuivatamine ning triikimine rikuvad membraankanga struktuuri ja kostüüm hakkab lekkima. Kuivanud pori tuleb maha harjaga lükates, tugeva mustuse aga – nt kalalima – saab kõige paremini maha leotades ning siis märja lapi või käsnaga ettevaatlikult hõõrudes.
Üks puudus on sel komplektil kah, kui seda muidugi nii võib nimetada. Kuna komplekt maksab Salmos napilt alla 552 euro (eraldi ostes jope 315.95 ja püksid 235.95), siis on lausa kahju seda jõe äärde trööpama minna. Kuidagi liiga hea ja kallis tundub, et lihtsalt niisama kalalima või poriga kokku teha. Kes endale tõeliselt head kalastusriietust tahab, sel on põhjust end Salmo e-poe kasutajaks registreerida ning Salmo veebilehele kord nädalas pilk peale heita, sest seal tehakse kaubagruppidele regulaarselt korralikke allahindluseid ja näiteks 25-protsendilise alega on kostüümi hind juba hoopis teisest ooperist.
Sai paras kiidulaul, aga need on tõepoolest väga head riided. Sügis- ja kevadhooajal on Norfini Rebel Pro Gray tõenäoliselt parim asi, mis kalamehega riietuse osas juhtuda saab!
Norfin Rebel Pro Gray kalastusriietust valmistatakse suuruses S–XXXL. Kostüüm on müügil Salmo kauplustes Tallinnas ja Tartus ning Salmo e-poes www.salmo.ee. Vaata ka www.norfin.info.
* Tehniliselt võib veekindlaks pidada juba niisugust toodet, mis suudab vastu pidada 1000 mm kõrgusele veesambale. Soovituslikult võiks nt jope puhul see näitaja olla vähemalt 5000 mm – suurem surve võib tekkida nt vesimärjale puurondile istudes või toetades. Tavaoludes võiks veekindluse näitaja alata 3000–5000 mm-st, nõudlikumates oludes võiks see olla 10 000–15 000 mm. Hingavuse vahemikku 5000–9000 g/m2/24h – mitu grammi veeauru läbib 1 m2 kangas 24 tunni jooksul – loetakse igapäevaelus sobivaks kuni keskmise intensiivsusega tegevusteks, nt kepikõnd.
Fotod: Ralf Mae, Salmo