Connect with us

Ahven

Kui ahven asub veidi sügavamal

Avaldatud

kuupäeval

Ahvenapüük microjigiga on põnev ja sõltuvust tekitav püük, millega nakatub aina enam kalamehi. Kuna sageli tekitab küsimusi varustus, panime taas kokku ühe tegusa püügikomplekti, mis seekord sobib kõige paremini oludesse, kus veevoolu või suurema sügavuse tõttu tuleb kasutada tavapärasest veidi raskemat, nii 6–10-grammist pead.

Ritv: Salmo Diamond Jig 14 (2,1 m, 4–14 g)

Diamond Jig 14 on samanimelise ridvasarja uue põlvkonna mudel ning minu arvates on tegemist päris hea leiuga (eriti kui arvestada hinda). Ridva heitevõime (4–14 g) on just niisugune, mis võimaldab püüda mõnevõrra raskemate peadega ning seetõttu sobib ritv kõige paremini kohtadesse, kus on tugevam vool ja/või keskmisest suurem püügisügavus. Sellisteks paikadeks on näiteks hilissuvise Peipsi madalikuservad, Lämmijärv, Pärnu jõe kesk- ja alamjooksu võrendikud, sügisese Ahja ja Võhandu alamjooks, suursaarte sadamad jne. Ka Pärnu jõe päris alamjooksule Sauga jõe suudme lähedal, kus sügiseti massiliselt ahvenat püütakse, sobib see ritv väga hästi.

Diamond Jig 14 on jäigemapoolne ritv ja minule sellised tokid väga meeldivad, sest nendega on võimalik rakendust paremini ja tundlikumalt mängitada. Ritv võiks hakata vibutades vänderdama esimese kolmandiku ulatuses ning taastada oma algasendi võimalikult kiiresti ning väikese arvu võbelemistega. See on kontrollitud mängitamise üks põhilisi eeldusi. Mida lödim on ritv ja mida rohkem see läbi paindub, seda kehvem on sellega jigi mängitada. Diamond Jig 14 ei ole mõistagi kõige jäigem ritv, mida ma käes olen hoidnud (sest vaadake, mis see maksab!), aga ei ole minu kriteeriumite põhjal ka häirivalt pehme – 6–10-grammise peaga igapäevaseks püügiks just paras.

Ridvaplank on valmistatud T30 süsinikust, välja arvatud valge 30 cm pikkune amortots, mis on klaasfiibrist. Valge ridvatipp võimaldab tumedal vee või kalda taustal rakendusega toimuvat jälgida ka visuaalselt (tänu pitsi tundlikkusele on hästi näha ka väikeste ahvenate togimised). Ritv on varustatud SiC-rõngastuse ning tulp-tüüpi tipurõngaga, Viimane on microjigitamisel ülioluline, kuna nöör kipub aeg-ajalt ikka ümber pitsi keerduma ning tulp-tüüpi tipurõnga korral on probleemi märksa lihtsam likvideerida, ilma et näppepidi kallale harutama peaks minema.

Ridvakäepidemes on kombineeritud EVA-materjali ja korki. Käepideme nimetissõrme alla (s.t rullijalast ettepoole) jääv osa võiks minu püügiharjumusi arvestades olla veidi peenem, aga midagi hullu kah pole – puhtalt harjumise asi. Millest ma aga Lämmijärvel ahvenaid otsides rohkem puudust tundsin, oli see käepideme juures asuv rõngake või kinnitus, kuhu püügikoha vahetamise ajaks jigi konksupidi kinnitada.

Mis mulle Salmo ja Lucky Johni ritvade juures väga meeldib, on see, et nendele on saada tagavarajätke. Kui kalaparv all ja võtab aktiivselt, ei siis ole aega jälgida ega tähelepanelik olla, kuidas täpselt see heide tuleb. Ikka juhtub, et volframist jigipea koksab suures püügituhinas vastu ridvaplanku või on nöör end märkamatult ümber ridvapitsi kruttinud, nii et jõuga visates jigipea pitsiotsa koos tipurõngaga ära murrab. Seda juhtub ka vilunud kalastajatel. Paar korda aastas tuleb Salmosse aga sületäis spinninguritvade tagavara-tipujätke, nii et kui juhtute mingil põhjusel oma toki ära lõhkuma, saab osta uue tipujätku (see maksab alla 20 euro) ja edasi püüda. Teistel tootjatel on kah häid micrijigitamise ritvu, aga tagavarajätke pakub praegusel hetkel minu teada vaid Salmo.

Kõigi nende omaduste juures on Diamond Jig 14 hind meeldivalt taskukohane ja praegustes majandusoludes ei ole kokkuhoid küll sedasorti asi, mida peaks häbenema. Salmos maksab see ritv vaid 49.95.

Eelmise ja uue põlvkonna Makora 8, vastavalt hõbedane ja mattmust. Vana mudel on suuruses 1500, uus 2500, aga nagu pildilt näha, on rullide korpused sama suured, ainult poolid on erinevad.

Rull: Lucky John Makora Spin 8 2500

Microjigitamisel kasutatav rull peab olema mõnusalt kerge käiguga ja üle keskmise kvaliteetne. Kui rulli on raske vändata, ei ole võimalik saavutada püügil head tundlikkust ning rakenduse tunnetamist. Samuti võib vilets mudel kerimist alustades tekitada poolile nöörilookasid, mis järgmisel heitel välja lennates naaberkeerud kaasa võtavad ja poovad rõngastes kokku vägeva sasi. Sellisel juhul aitab enamasti vaid jupi maha lõikamine.

Kuna mina olen LJ Makora Spin 8 eelmise põlvkonna mudelit kasutanud viis aastat, julgen uut Makorat kõhklemata soovitada kõigile microjigitajatele. Sisuliselt on tegemist sama rulliga mis eelkäija, ainsaks erinevuseks peaks olema korpuse värv, mis enne oli hõbedane, nüüd aga mattmust. Tegemist on väga kerge käiguga rulliga, mis on valmistatud Ryobi tehases Koreas. Peale on kirjutatud küll Lucky John, aga ostate ja saate sisuliselt Ryobi.

Põlvkonnauuenduse ainsaks miinuseks on see, et uued Makorad on saadaval vaid 2500 ja 3000 suuruses (microjigitamiseks kõige sobilikum 1500 on tootmisest väljas). Mina valisin mõistagi tolle pisema. Silma järgi on see täpselt sama suur rull nagu eelmise põlvkonna 1500, ainult et pooli diameeter on 4 mm võrra suurem ning vastavalt on sügavam ka soon, mistõttu pool mahutab rohkem liini. Kes tahab püüda peente või ülipeente nööridega, peaks kuigi palju mingit vana liini alla kerima. Nii tegin ka mina.

Muud omadused on sel mudelil aga samad mis eelkäijal. Rullil on seitse kuullaagrit ja üks rull-laager, sidur toimib superhästi ning on pikas vahemikus reguleeritav. Kalameest häirivad lõtkud ja loginad puuduvad ning tegemist on igas mõttes korraliku ja tubli tööloomaga.

Hinna poolest ei ole LJ Makora Spin 8 kõige odavam rull (Salmos 93.95), aga Salmo tootespetsialistidega vesteldes jäi kõlama, et üleüldine hinnatõus pole mööda läinud ka rullimaailmast ning et need ajad, mil 50 euro eest sai osta vägagi korraliku ja vastupidava spinningurulli, on pöördumatult mööda saanud.

Nöör: Vanrex X8 0,12 mm (#0.6, 5,2 kg)

Omaduste poolest microjigitamiseks sobilikke nööre on Salmos mitmeid, nt Vanrex X4 Area Trout Game (125 m 0,10 mm hind 10.95), Vanrex 4 Micro Game (125 m 0,10 mm hind 10.95), Vanrex X8 (125 m 0,12 mm hind 18.95), Basara X4 (150 m 0,113 mm hind 8.97) jm. Mina valisin 0,12 mm-se Vanrex X8, mis on väga libe ja pehme ning peaks olema üsna lähedane reaalsele läbimõõdule. Samuti meeldis mulle selle erkroheline (fluo green) värv, mis aitab püügi ajal nööri suunda jälgida ning vajadusel rakendust vees olevatest takistustest (taimepuhmad, rambad jmt) mööda juhtida.

Eelnimetatud nööridest olen mitu aastat kasutanud ka 0,113 mm-st Basara X4, mille kerimine on neljakiulise punutise tõttu küll veidi häälekam, ent mis ajab samuti hästi asja ära. Aprillis, selle loo kirjutamise ajal, kehtis nimetatud nöörile allahindlus 40% ning hinnalipikult vaatas vastu number 8.97 (täishind on 14.95).

8-kiuline LJ Vanrex X8 0,12 mm.

Muud vidinad

Kes microjigitamisega alles algust teeb ning kel varasemalt soetatud varud kodus puuduvad, sel läheb tarvis veel fluorocarbonist liidrimaterjali (nt Fluorocarbon Hard 0,23 mm / 30 m 6.95 või 0,28 mm / 30 m 7.45), tillukesi landilõkse, jigipäid, konkse ning jigisid. Sõltuvalt oludest võib kasutada nii tinast kui volframist päid, aga kui püük käib sügavamalt (üle 2,5 meetri) või keskmiselt tugevama voolu seest, eelistan mina vaatamata kordades kallimale hinnale volframpäid, sest need on sama kaalu juures mõõtmete (ja järelikult ka veetakistuse) poolest väiksemad ning vajuvad kiiremini. Kõige enam saavad mul püügiaega kahe aasaga tšeburaškad, mis jätavad konksu koos sellele aetud jigiga vabalt liikuma. Kasutatakse ka klassikalisi jigipäid, mille konks on jäigalt otsapidi pea sisse valatud. Kala saab mõlemaga.

Jigidest on kõige universaalsemaks valikuks Lucky Johni Tiogad, nii 2- kui 2,4-tollised, mille seast leiab murdjaid värvinguid igaks aastaajaks. (Suvisel ajal soovitan vaadata pigem erksamaid toone). Kui otsustatakse tšeburaškarakenduse kasuks, tuleks konksudest valida kindlasti suure silma ning säärel asetsevate kidadega mudelid.

Ridvaplangul puudub jigikonksu kinnitamise aas.
125 m Vanrex X8 0,12 mm-st nööri + paarkümmend meetrit vana kohapüüginööri täitis pooli just sel määral. Oleks võinud alla panna ka natuke rohkem, aga pärast ei viitsinud enam ümber lappama hakata.

Muljed

Kuna mina olen microjigitamisega raskel kujul nakatunud ning asjaga tegelenud üle viie aasta, arvasin end üsna täpselt teadvat, mida ma antud komplekti juures otsin ja hindan ning seetõttu suuri üllatusi ei olnud – üldjoontes oligi kõik selline, nagu ma ootasin.

Püügivalmis ridva tasakaal on antud rulliga hästi paigas ning tasakaalupunkt jääb täpselt ritva hoidva nimetissõrme alla. See on rakenduse mängitamisel oluline moment, kuna tasakaalust väljas ritv hakkab püügi ajal hullusti randme peale ega võimalda tundlikku väristamist. Kui teil on varasemast rull juba olemas, soovitan selle poodi ritva ostma minnes kaasa võtta ja valituks osutunud ridva külge kruvida. Kui raskuskese on juba 4–5 cm paigast ära, annab see püügil väga palju tunda.

Antud komplektiga oli kõige mõnusam püüda 6–9-grammise peaga ja minu hinnangul on see optimaalne kaal, millega tulevad välja komplekti parimad omadused. Heitmisel klaarib ära ka veidi raskemate peadega (12–13 g), aga mängitamine kipub kannatama – nimelt hakkab ridvapits väristamise ajal vaikselt läbi painduma ning jigipea inerts on liiga suur, et antud ridvaga seda soovitud ulatuses ja kujul animeerida. Võimalik on heita ka nt 2–3-grammiseid päid, aga mängitades ja kerides (eriti tuulega) kipub ridva jäikuse tõttu mõnus kontakt rakendusega ära kaduma. Hädaga klaarib ära, aga nii kergete peadega on palju parem püüda ikkagi väiksema testiga ridvaga.

Lämmijärve astangutel ahvenate püüdmiseks tipp-topp komplekt!

Nagu öeldud, on antud komplekti kasutamine on õigustatud paigus, kus on keskmise tugevusega vool ja/või vähemalt 2,5 meetrit vett. Kui püüate suvel madalates lahtedes ja taimede vahel, kus sügavust heal juhul vaid meetrijagu ning suurt jigipead tarvis ei lähe, vaadake parem kohe midagi kergemat ja tundlikumat. Kui aga lähete sügisel nt Lämmijärvele Lüübnitsa alla või Pärnusse Sauga jõe suudmesse ahvenat rebima, on jutuks olnud komplekt just see, mida seal tarvis!

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga