Connect with us

Ohutus

Ükski kala ei ole väärt seda, et jätta oma elu!

Avaldatud

kuupäeval

Igal aastal on veekogude jääl õnnetusi just kalameestega, kes ennatlikult eeldavad, et kogemustest tulenevalt nendega midagi ei juhtu. Pea meeles, et jäisesse vette sattunud inimese uppumise põhjus pole vähene ujumisoskus, vaid just tegutsemisvõimet halvav külm vesi. Läbi jää vajudes peab inimene arvestama, et jääaluse vee temperatuur on 4 kraadi. Nii külmas vees peab täiskasvanu vastu maksimaalselt 10 minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem. Kuigi miinuskraadide saabudes hakkavad veekogud jäätuma, siis pärast esimesi külmasid tekkinud jää on õhuke ja nõrk ega kanna inimest. Samuti võib kevadel päikeselisel või vihmasel perioodil varem veekogu katnud tugev jää kiiresti õhukeseks muutuda. Ohutum on jääle minna pärast paarinädalast külma ilma, kui õhutemperatuur on olnud pidevalt alla 0°C ning veekogul on viiteid tugevale jääle (nt jalaga katsudes on pind tugev). Tavaliselt on jää nõrgem jõgede kiirevoolulistes kohtades, jõgede suubumiskohtades ja torude suudmetes, allikakohtades, paadisildade tugipostide ümbruses, roostikus, vette langenud puude võrade ümbruses ja laevateede läheduses. Piiriveekogule minnes on oluline teha selgeks piiriveekogul kehtestatud piirangud (näit. riigipiiri kulgemine, piirirežiimi ala). Piiriveekogule minek ja sealt tagasitulek tuleb registreerida lähimas kordonis ning kanda kaasas isiku ja ujuvvahendiga seotud dokumente.

Veeõnnetusel hukkunud, kalastamisel uppunud ning osatähtsus kõigist uppumistest, aastatel 2014-2020.

 2014201520162017201820192020 (10k)
Uppunuid kokku68394745433653
Kalastamisel uppunud167109827
Osatähtsus, %2418212019613

Jääle minnes otsi eelnevalt infot jääolude kohta. Päästekomandod mõõdavad jää paksust vastavalt ilmastikuoludele, jää olemasolule ja seni, kuni jääolud on muutunud stabiilseks. Välja valitud siseveekogudel mõõdetakse jääd igapäevaselt hiljemalt kell 12 ning andmed sisestatakse kohe kaardirakendusse. Jääle tasub minna alles siis, kui selle paksus on vähemalt 10 sentimeetrit.

Vaata jääolude kaarti leheküljelt www.veeohutus.ee

Tegemist on informatiivse kaardiga. Igaüks vastutab oma turvalise käitumise eest ise. Jääle minnes peavad kaasas olema ohutusvahendid ka siis, kui jää pakus on lubatud 10 cm, sest ühe veekogu piires võivad jääolud tugevalt varieeruda. Mida kiirevoolulisem veekogu, seda ebaühtlasem on jää.

Ükski kala ei ole väärt seda, et jätta veekogusse oma elu. Oota, kuni jääkate on piisavalt tugev!

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga