Connect with us

Kalavarud

RMK ja Eesti Loodushoiu Keskus taastavad järgmisel viiel aastal Läänemere tuuraasurkonda

Avaldatud

kuupäeval

Meie kalade emalt marja võtmine Saksamaal. Foto: Jörn Gessner

21. oktoobril asustati Narva jõkke 250 noort tuura, et aidata kaasa Läänemere tuurapopulatsiooni taastamisele. See tähistab septembris alanud ja viis aastat kestva LIFE programmi projekti „Läänemere tuura asurkonna taastamine Eesti vetes“ algust. Projekti jooksul on plaanis asustada Narva ja Pärnu jõkke kokku 500 000 tuura noorkala.

Tuurapopulatsiooni on asutud taastama, sest eelmise sajandi lõpuks oli tuura algupärane asurkond Läänemeres täielikult hävinud. Viimane teadaolev looduslik isend püüti Eesti vetes 1996. aastal. Kala oli 2,9 meetrit pikk ja kaalus 136 kilogrammi.

Tuura, Läänemere ühe iidsema kalaliigi kahesuvised noorkalad asustati 21. oktoobril Narva jõkke, kus nad elavad kuni merre laskumiseni. „Meres elavad ja toituvad tuurad esialgu rannikumeres, kus neid erilise kehakuju tõttu ohustab kalapüünistesse takerdumine. Tuurad võivad elada kuni 100-aastaseks, kasvada 5 meetri pikkuseks ja kaaluda kuni 600 kilogrammi. Suguküpseks saavad tuurad 15–20 aastaselt, siis tulevad nad tagasi kodujõkke kudema. Kudemine kordub 2–5 aasta järel,“ selgitas RMK Põlula kalakasvatustalituse juhataja Kunnar Klaas.

Keskkonnaminister Madis Kallase sõnul on tuurade taasasustamine nende kunagisse kodujõkke Narva jõkke rahvusvahelise tähtsusega sündmus. „Me püüame mitme riigi ühiste jõupingutustega Läänemere elurikkust taastada ja loodame, et tulevikus on tuura asurkond jälle nii heas seisundis, et sellest saab ka kalameeste võrgus lubatud kala,“ ütles keskkonnaminister. „Täna asustatud kaladele pikka iga ja palju järglasi!“

Projekti teadusjuht Meelis Tambets Eesti Loodushoiu Keskusest tõdes, et ainuke viis taastada väljasurnud kalaliigi asurkonda on see taasasustada. „Kuna tuur on väga pika elueaga ja saavutab suguküpsuse suhteliselt hilja, tuleb asustamist teha suures mahus ja pikema aja jooksul. Parima tulemuse saavutamiseks asustatakse eri vanuses kalu,“ täpsustas Tambets.

Et koguda andmeid tuura elupaigaeelistuste ja rännete kohta, märgistatakse osa kalu telemeetriliste märgistega. Kalad varustatakse ka väliste märgistega, et kalurid ja kalastajad saaksid osaleda tuura rännete ja kasvukiiruste andmete kogumises. „Ainult üheskoos saame tuurapopulatsiooni taastada ja seepärast palume teatada püütud kaladest märgisel toodud telefoninumbril 51 76886 või e-posti aadressil meelis.tambets@gmail.com. Kogume infot nii eluvõimeliste koos märgisega vabastatud tuurade kui ka juhuslikult püünises hukkunud tuurade kohta,“ lisas Meelis Tambets.

Märgistatud tuur. Foto: Eesti Loodushoiu Keskus

Tuurasid on RMK ja ELK meie vetesse asustanud ka varasematel aastatel, kuid koostöös Soome loodusvarade instituudiga (LUKE) 1. septembril alustatud ühisprojektiga „Läänemere tuura asurkonna taastamine Eesti vetes“ (LIFE Baltic Sturgeon) saab see tegevus uue hoo. „LIFE programmi projekti eesmärgiks on Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni HELCOM 2020. aastal kinnitatud Läänemere tuura kaitse ja taastamise kava 2019–2029 täitmine Eestis. LIFE projekt lõpeb 2027. aasta detsembris. Tuura noorkalade kasvatamisel, asustamisel, rännete uurimisel ning andmete kogumisel tehakse tihedat koostööd teiste Läänemere-äärsete riikide asutuste ja ekspertidega, et saavutada võimalikult hea tulemus asurkonna taastumisel,“ selgitas RMK Põlula kalakasvatustalituse rahvusvahelise projekti LIFE Baltic Sturgeon koordinaator Mart Thalfeldt.

Projekti finantseeritakse 75% ulatuses Euroopa Liidu LIFE fondist. Lisaks rahastavad projekti Keskkonnaministeerium ja Keskkonnainvesteeringute Keskus ning projekti elluviijad.

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga