Connect with us

Kalandustegu

Soonlepa lahte asustati taas merisiiga

Avaldatud

kuupäeval

Merisiig valiti küll 2023. aasta kalaks, kuid tema olukord pole kiita. Seepärast võtsid Hanno Kask ja Imre Kivi ette merisiia eksperimentaalse asustamise Hiiumaal Soonlepa lahte aastatel 2020–2023.

Eesti merevetes esineb tänapäeval vähemalt neli erinevat siiavormi: hõredapiiline mereskudev siig, hõredapiiline siirdesiig, Läänemere idaosa tihedamapiiline siirdesiig ja Läänemere põhjaosa tihedamapiiline siig. Väinameres – nagu ka ülejäänud Lääne-Eesti saarestikus ja Liivi lahes – levib hõredapiiline mereskudev siig, mille peamised liivased kudealad kipuvad kinni kasvama ja mattuma vetikate alla. Ka teadussoovitus peab põhjendatuks kohaliku siia kunstliku inkubeerimisega järele aitamist, et leevendada kudealade kinnikasvamisest tulenevat mõju.

Asustamise projekti viis ellu MTÜ Latimeeria ning projekt rahastati Euroopa Merendus- ja kalandusfondi vahenditest läbi kohaliku kalanduse Leader grupi MTÜ Hiiukala. Projektiga rajati Hiiumaale väike suletud veesüsteemil toimiv inkubaator. Kolmel hooajal püüti Soonlepa lahest kohalikku asustusmaterjali, mari viljastati ning inkubeeriti novembrist aprillini, misjärel asustati koorunud vastsed merre.

Kui eelnevatel aastatel tundus, et siiamarja kättesaadavuse taha ei tohiks protsess jääda, siis inkubaatori valmides selgus, et nii lilleline kõik siiski pole. Nii juhtus teinekord, et sumpa kogutud siigadest otsustas üks emane marja lahti lasta, misjärel ka kõik isased niisast vabanesid ning kogumisega tuli alustada otsast. Või siis avastas sadamabasseinis asuva sumba hüljes. Kolme aasta jooksul õnnestus merre asustada üle 150 000 siiavastse, mida pole küll palju, kuid loodetavasti õnnestub tegevust jätkata edaspidigi. 

Kutselise kalastaja rubriiki toetavad: EMKF Rakenduskava, Euroopa Merenduse-ja Kalandusfond ja Kalanduse teabekeskus
Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga