Connect with us

Kalaviktoriin

Üheksa küsimust

Avaldatud

kuupäeval

 1. Kalateadlaste hinnangul on Eestis umbes 175 000 kormorani (pesitsuspaarid + mittepesitsevad isendid). Kui suure hulga kala see kormoranide armee ühes ööpäevas ära sööb?
 2. Ahvena maailmarekord on pärit Soomest, see kala kaalus 3,6 kg ning püüti 1941. aastal. Kust ja millal on püütud Eesti rekordahven ning kui palju see kaalus?
 3. Ebausul on kalapüügil suur roll veel ka tänapäeval, rääkimata minevikust, ja n-ö kalastusmaagia hulgast võib leida vägagi veidraid ning eriskummalisi rituaale. Et võrgud hästi püüaksid, suitsutati neid Iisakul just sellega. Millega?
 4. Kalapüügieeskirja kohaselt on Eestis keelatud kalapüük 100 m paisudest allpool.
  Samal ajal on Eestis hulk endiseid paise ja paisuvaresid, mis on kevadise suurveega täiesti või peaaegu täiesti vee all ega takista kalade liikumist. Kui palju peab veekogusse ehitatud ehitis tõstma vooluveekogu looduslikku veetaset (võrrelduna antud veekogu mõistes normaalse veeseisuga), et sellele rakenduks paisualune keeluala?
 5. Maismaaloomade puhul on tavaline, et nad suudavad vajadusel astuda tagasi. Kuidas aga on lood kaladega – kas kalad suudavad ujuda tagurpidi, s.t saba ees?
 6. See veekogu on üks väheseid kohti maailmas (kui mitte ainuke), kus ei kehti kalapüügile ainsatki keeldu ega kitsendust. Vaatamata sellele ei ole kalameeste seas tegemist populaarse kalastuskohaga. Mis veekoguja miks?
 7. Võrreldes lõhilaste või ka jõesilmuga ei ole meie karpkalalised teab mis suured rändajad – neist enamike kuderänne piirdub mõnesaja meetriga ja vaid osadel ulatub kilomeetritesse. Karplaste seas on aga erandiks see kala, kelle kuderänne võib ulatuda kuni 600 kilomeetrini. Mis kala?
 8. Suurimaid reaalselt kalapüügiks (mitte suveniiriks, seinakaunistuseks jne) mõeldud õngekonkse toodab Mustad (vt foto). Kui suure konksuga on tegemist ja milleks seda kasutatakse?
 9. Ilmselt on see maailma kõige kallim kala – eluskaalu ühe naela (454 g) hinnaks on tavaliselt kuni 200 dollarit. Kalapeedia andmeil on 342 kg kaalunud kala eest makstud Jaapanis 247 000 dollarit, lehekülje luremefish. com andmeil aga on ühe kala eest välja käidud lausa 736 000 dollarit. Tema püük ei ole lihtne – see eeldab mitmesugust spetsvarustust, samuti kehtib püügil mitmeid piiranguid. Suure nõudluse tõttu on hakatud neid kalu kasvatama ka meres sumpades, ent kallimat hinda makstakse looduslike kalade eest. Mis kala?

VASTUSED. 1. 175 000 kormorani söövad päevas umbes 70 tonni kala. 2. Peipsi järv, 2,8 kg, 1964. 3. Iisakul suitsutati kalavõrke nahkhiirega. 4. 30 cm. 5. Võivad, aga mitte väga kiiresti. „Tagurpidikäik“ antakse rinnauimedega. 6. Surnumere soolsus on 340‰ ja kalu seal ei ela. 7. Vimb rändab kuderändel kuni 600 km. 8. Haipüügiks mõeldud konksu toodetakse kahes suuruses – 27/0 ja 31/0. Koos hai hambakaitseks kasutatava ketiga kaalub 31/0 suurus 6,58 kg. 9. Harilik tuun (ingl Bluefin tuna, lad Thunnus thynnus).

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga