Connect with us

Kogemus

Pimedate õhtute kanalid, V osa

Avaldatud

kuupäeval

Taas on käes aasta kõige pimedam aeg ja ilmad on sellised, et lahtise vee äärde enam eriti ei kutsu, aga jää peale veel ei pääse. Üks võimalus pimedaid sügistalviseid õhtuid mööda saata on YouTube’ist ägedaid kalastusvideoid vaadata. Kalastaja jagab lugejatega oma lemmikuid, kelle tegemistele ja kalaretkedele me silma peale oleme pannud.

Братья Щербаковы 4K

107 000 tellijat

Valgenevest pärit vennad Dmitri ja Vladimir Šerbakov olid 1990ndate Venemaal esimesed, kes hakkasid süstemaatiliselt video-kalastuskoolitusi tootma ja neid esmalt videokassettidel, hiljem DVD-plaatidel müüma. Võib liialdamata öelda, et tegemist oli Venemaa esimeste staarkalameestega – Vladimir Šerbakovi (tema on see, kes videotes põhiliselt asju lahti seletab) nägu, häält ja kõnemaneeri teab ilmselt veel tänagi iga vene kalamees une pealt.

Teadmiste ja oskuste poolest meenutavad need mehed elavat entsüklopeediat. Nad suudavad arusaadavalt lahti seletada ka kõige pisemad kalastusnüansid ning oma juttu ka loogiliselt põhjendada. Võib muidugi vaielda, kus see tõde kalapüügil just täpselt asub ja kas tõde sellisel kujul üldse olemas ongi, aga tõsiasi on see, et kui mingi püügi juures kriitilised asjad valesti teha, pole erilist lootust edu saavutada. Ja vot neid põhilisi asju vennad oma videotes õigesti tegema õpetavadki.

Dmitri ja Vladimir Šerbakovi osalusel valminud kalastusmaterjali on YouTube’is (ja mitte ainult seal) üüratu hulk ja kõik see ei asu kõnealusel kanalil koos. Kes selle kõigega kursis tahab olla, otsib nt Vladimir Šerbakovi nime järgi. Muide, mõned aastad tagasi kaaperdasid kurikaelad vendade YouTube’i konto, misjärel võeti kätte ja alustati uue kanaliga täitsa nullist.

Šerbakovide kiituseks tuleb öelda, et ka tänasel päeval, kui müügiprotsessis rõhutakse aina enam säravale fassaadile, glamuurile ja ülepakkumisele, panevad nemad jätkuvalt põhirõhu tugevale sisule. Rahulik läbimõeldud ja argumenteeritud jutt, null ühikut egotrippi – ainult õpetlik sisu. Väga hariv vaatamine. Vene keelt erialasõnavara tasemel peab muidugi valdama, noorematel kalameestel on sellega kuuldavasti kehvasti.

Sergei Sorokin

296 000 tellijat

Sergei Sorokini kanalil on vee all kalade looduslikes elupaikades (s.t mitte akvaariumites) üles võetud materjal. Need on väga lahedad videod mitte ainult õppimise, vaid ka meelelahutuslikus mõttes ning neid on lihtne end pikaks ajaks vaatama unustada.

„Igapäevaselt meie pilgu eest varjatud veealune maailm on väga põnev ja hämmastavalt ilus. Minu videotes näete kalade reaktsiooni erinevatele söötadele ja peibutussöötadele, püst- ja põiklantidele, kirpudele jmt,“ ütleb mees oma kanali tutvustuses. Tavainimese keelde panduna tähendab see, et Sergei paneb kaamera vee all salvestama ja teeb siis midagi, kas laseb alla mingit peibutussööta, väristab kirpu, solgutab mõnd uut sikut vmt, pärast aga jagab liikuvat pilti sellest, kuidas kalad reageerisid ning mis neile meeldis ja mis mitte.

Novembri lõpu seisuga oli kanalil 403 videot, nii et uudistamist jätkub pikaks ajaks.

Davie McPhail

117 000 tellijat

Šotlase Davie McPhaili nimi lendõngitsemisega sinapeal olevatele kalameestele ilmselt tutvustamist ei vaja. Tegemist on 40-aastase kogemusega elukutselise putukasidujaga, kelle kanalil on üle 1300 video erinevate lendõngeputukate sidumisest (ja nendega püügist), enamik lähivaates, nii et kõik materjalid, sidumisnipid ja -võtted ning putuka valmimine on suures plaanis jälgitavad. Davie näppude vahelt tuleb kõige puhtamat kulda, mida üldse ette on võimalik kujutada – tema seotud putukad on absoluutselt perfektsed ning sageli ka hämmastavalt innovaatilised nii materjalikasutuse kui töövõtete osas. Kui tahad teada, kuidas mingit kärbest seotakse, milliseid karvu või sulgi selleks kasutatakse või kuidas mingit tehniliselt keerukat lahendust seotakse, siis Davie McPhail on just see mees, kelle pealt seda kõike maha viksida.

Täiusliku kvaliteediga õppevideod, laitmatult komponeeritud, valgustatud ja üles võetud. Kohe lust vaadata.

Sopuli

53 000 tellijat

Ma ikka imestan, et kuidas mõned inimesed suudavad kalal olles end nii palju ümber lülitada, et on võimelised püügi ajal veel ka liikuvat pilti tootma. Ja mitte suvalist, vaid sellist, mis on normaalselt komponeeritud ja valgustatud. (Minul on isegi lihtlabaseks pildistamiseks keeruline aega võtta.) Sopuli nime taha peituv soome mees on üks nendest, kes seda kõike suudab ja teeb. Ja mitte ainult seda.

Enda kanali kohta ütleb Sopuli nii: „Kala olen püüdnud väikesest peale, peamiselt Põhja-Pohjanmaa rannikul ja Lapimaal ning kalaretkedel filmitud videote avaldamisega alustasin 2017. aasta kevadel. Kalapüügi poolelt pakub mulle huvi peamiselt aktiivne püük, samuti meeldib mulle igasuguseid kalapüügiga seotud asju ehitada.“

Tahad teada, kust talvel siiga otsida ja kuidas seda kirbuga püüda? Millise landiga on kõige parem koha trollida? Millega sügisel suurt ahvenat püüda? Kuidas teritada jääpuuri? (Jah, ma tean küll, et kõige lihtsam teritamine näeb välja nii, et lähed poodi ja ostad uued terad – aga kui sobivaid mingil põhjusel parajasti ei ole või maksavad need roppu raha, nagu nt Rapala või Heinola pea, tuleb mõningane käsitööoskus kasuks!) Kuidas kokkupandava kasvuhoone sõrestiku baasil suuskadel talitelki ehitada? Sedasorti vaatamist kanalil olevad 500+ videot huvilisele pakuvadki.

Soome on kalamehele 1001 võimaluse maa, nii kadedaks teeb.

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga