Connect with us

Kalamehe tehnika

LOWERANCE´ ACTIVETARGET – vaata kala nagu ultrahelis!

Avaldatud

kuupäeval

Olen päris kaua oodanud Lowrance Active Target andurit. Mul on kogemusi eelmise põlvkonna LIVE anduriga (Livesight), mis oli küll äge, aga pildi detailsus ei olnud veel sellisel tasemel, mida sooviks. Räägin natuke, mis imeandur see selline on. Active Target on “LIVE” tüüpi andur, mille abil näeb kala ja muid objekte reaalajas Lowrance seadme ekraanil (ühildub uue Lowrance Elite FS, HDS Live ja Carbon seadmetega). Kui tavalise sonariga näeb nö staatilist pilti, siis LIVE-ga näeb reaalajas kala ujumist, landi liikumist vees ja seda, kuidas kala landile reageerib. Ja mis kõige tähtsam, Active Targetiga näeb mitte ainult paadi alla, vaid ka paadi ette või kõrvale – kuhu iganes sa selle pöörad. Mis tähendab seda, et paadist näiteks 20 meetri raadiuses on võimalik näha, kus kala asub ja kuhu ta liigub, ja talle täpselt lanti ette visata. Ja mis veel ägedam – pilt on nagu ultrahelis, s.t. ekraanil ongi näha päris kala, mitte lihtsalt täppi, kriipsu või udukogu.

Lowrance Active Target andur

Active Tragetil on 3 töörežiimi – allavaade (näed paadi alla), ettevaade (näed kitsast sektorit paadist ette või kuhu andur parasjagu suunatud on) ja kolmas variant on SCOUT – see on lai 135-kraadine sektor paadi ees, mis töötab paremini suhteliselt madalas vees.

Talvel saingi kauaoodatud Active Targeti kätte ja katsetused võisid alata. Talveks kasutamiseks võtsin tööriistakasti, panin sinna sisse 22 ah aku, Active Targeti “black box” (tal on kaasas spetsiaalne must karp, kus on kogu süsteemi “aju”) ja tööriistakasti peale panin Lowrance HDS Live 9” ekraani, lisaks tegin kokkupandava kolmjala, mille külge panin anduri. Tuli küll veidi kohmakas, aga kasti võib panna kelgu või motokoera/lumesaani peale ja niimoodi ringi liikuda. Teed augu, lased anduri vette ja vaatad, kas 20m raadiuses on kala või mitte. Kui on, siis teed vastavas suunas õigele kaugusele augu ja püüad.

Seda sain katsetada nii Peipsil kui ka Lämmil, püüdsin ahvenat, särge ja mõned korrad ka koha. Esmamuljed – detailsus on väga hea, suuremal särjel oli Lämmil näha isegi seda, kuidas saba liigub! Samuti näeb enda kirpu või sikut, mööda ujuvaid kalu jne. Endast 15 m kaugusel püüdval kaaslasel oli
isegi sikut näha ja siis sai talle soovitusi anda, kui kala tema august mööda ujus, et tõsta ülespoole või tee paus jne. Kohapüügil õnnestus selle süsteemiga leida selline “koridor”, mida mööda latikaparved pidevalt ujusid, ja vahepeal liikusid koos latikatega ka kohad, mõned õnnestus ka kätte saada, suurim oli 3,5 kg. Kui hakkad kajaloodiga kala püüdma, siis saad aru, kui palju tegelikult veekogus kala on ja kui vähesed mööda ujuvad kalad kokkuvõttes landile reageerivad. Koha võis mõnikord mitu minutit landi järel üles-alla ujuda, aga kui ikka isu ei olnud, siis ära ei võtnud. Active Targetiga oli näha isegi seda, kuidas väike kiisk mööda põhja kirbu poole roomab. Igatahes on detailsus super!

Kui talv läbi sai, siis paigaldasin Active Targeti ka paadile. Jaak Väärsi tegi Active Targetile väga hea kronsteini, mida saab paadi parda külge kinnitada ja igas suunas pöörata, sõidu ajal saab ka üles tõsta, väga mugav. Olen nüüd mõned korrad käinud püüdmas särge, latikat ja haugi ja kala on nii järvedes kui ka jõgedes väga hästi näha. Visates peab anduri suunama täpselt sinna, kuhu viskad – või siis vastupidi, viskama sinna, kuhu andur on suunatud. Igatahes, kui nurk on õige, siis lanti on väga hästi näha. Kuna FORWARD vaates on sektor, mida andur näeb, suhteliselt kitsas, siis peab üsna täpselt viskama või ühe käega andurit veidi pöörama, et lanti ekraanil näha oleks. Päris igal viskel see ei õnnestu, sõltub ilmast ka. Arvestama peab sellega, et väga tuulise ilmaga on seda süsteemi natuke raske kasutada, paat loksub ja raske on seda õiget nurka tabada, et oma lanti ekraanil näha. Aga kui lihtsalt andurit pöörata, siis kala näeb ikka. Erinevatel kaladel on võimalik vahet teha – latikas on kõrgema kehaga, haug on piklikum jne. Aga kõrge laine ja loksuva paadiga on ka tavalise sonari ja ka külgvaates raske kala vaadata, sellega peab lihtsalt arvestama. Samuti peab arvestama, et väga madalas vees ei ole eriti midagi näha, aga olgem ausad, meetrises vees pole ka tavalisest kajaloodist eriti kasu. Isegi, kui kala kajaloodiga näeks, siis kala põgeneb paadi alt ära.
Esimeste katsetuste põhjal ütleks, et ideaalsed olud Active Targeti kasutamiseks on sügavused alates
4-5-st meetrist ja mõistlik või vaikne tuul, tormiga on raske.

Katsetused jätkuvad, aga igatahes tundub hetkel mulle, et Active Target on teatud oludes väga kasulik tööriist, mis tõstab oluliselt efektiivust, aitab aru saada kala käitumisest, näha, kas kasutatav peibutis meeldib kalale või mitte ja üleüldse paremini mõista, mis vee all toimub. Kalapüük muutub rohkem mõtestatud tegevuseks ja see
mulle meeldib. Tasub jälgida ka Team Lowrance Estonia Facebooki lehte, kus me peame oma kalapüügiblogi, kirjutame oma püükidest, võistlustest ja paneme kajaloodi kuvatõmmiseid ja videosid huvitavamatest asjadest või kaladest.

Blogi: www.facebook.com/teamlowranceestonia/

Tooted saadaval Alteri e-poest ja müügisalongis.

ESINDUSSALONG: GAASI TN. 4A TALLINN

MARINE@MARINE.EE

E-POOD: WWW.MARINE.EE

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga