Connect with us

Ahven

Ahvenafilee krõbedas õlletaignas

Avaldatud

kuupäeval

Kui ühel jaanuaripäeval Hannoga jälle kalalt tulime, rääkis ta, et tegi kodus praeahvenat ja jõi kõrvale Märzeni käsitööõlut. Seda kuulates tuli ka minul kange õlleisu peale ja oli vaja kohe sammud poe suunas seada. Lisaks oli tarvis midagi ette võtta ka püütud ahvenatega. Otsustasin, et ühendan meeldiva kasulikuga ja valmistan seekord ahvenafileed õlletaignas.

Et tainas jääks parimate maitseomadustega, tuleks selle valmistamiseks valida hea käsitööõlu. Viimases on säilinud kõik vajalikud ained, mis tulemusele maitset annavad ja selle hõrguks muudavad. Üks neist on näiteks pärm – kes on söönud pärmtainast küpsetatud pannkooke, see teab, millest ma räägin. Käsitööõllesid on paremates poodides saada väga erinevaid ja korralikus valikus, mina valisin Märzen-tüüpi õlu. See on maheda maitsega ega käi kala maitsest üle.

Vaja läheb:
• 1 kg ahvenafileed;
• 1 muna;
• 0,3 l õlut;
• 1,5 spl maisi- või kartulitärklist;
• ¾ tl küpsetuspulbrit;
• 150 g jahu;
• maitsestamiseks soola ja pipart;
• frittimiseks õli.

Valmistamine

Alusta kala fileerimisest, sest sellega võib minna kauem. Kui segada esimese asjana valmis tainas, võib see seistes oma head omadused kaotada. Kuna kergitusaineks on küpsetuspulber, saavad pika jokutamise peale tainas toimuvad keemilised protsessid enne otsa, kui asjaks läheb. Minul tuli ahvenafileed nii umbes kilo jagu – paras ports, et perega ühekorraga ära süüa. Maitsesta kõik fileed ükshaaval soola ja pipraga ning lase neil veidi aega seista.

Taina valmistamiseks võta 2 muna ja klopi need lahti, seejärel lisa umbes 0,3 l (või siis ühe lonksu jagu vähem) õlut. Kui muna ja õlu omavahel segatud, lisa 1,5 spl maisi- või kartulitärklist.

Sega ¾ teelusikatäit küpsetuspulbrit umbes 150 g jahu sisse ja lisa munasegule, samal ajal segades. Kuna jahud on erineva toimega, ei tasu täpse koguse osas näpuga järge ajada, vaid jälgida taina konsistentsi – see võiks jääda nagu vedel 10-protsendiline hapukoor. Ehk kui vispliga tainast üles tõsta, siis see tilgub, mitte ei nirise. Maitsesta ka tainas soola ja pipraga.

sega taigna komponendid kokku

Frittimimiseks sobib nii spets-fritüür kui pann. Mina kasutasin niisugust kõrgema servaga praepanni, milline igas majapidamises olemas on, ning valasin selle põhjale 2–3 cm õli. Et testida, millal õli on parajalt kuum, võib õli sisse tilgutada natuke tainast – kui taignatilk kohe pinnale tõuseb, on õli frittimiseks valmis.

Kui fileed on maitsestumise ajal vett välja ajanud, kuivata need ära, et nad tainast liiga vedelaks ei teeks. Kasta filee taigna sisse, lase liigne maha tilkuda ja aseta filee õlisse.

Küpseta fileed seni, kuni see ühelt poolt kuldpruuniks tõmbub, seejärel keera kahvliga ümber ja korda sama ka teise poolega. Seejärel tõsta krõbedad ahvenaampsud vahukulbiga välja ja aseta need köögipaberi või restiga kaetud plaadile, et liigne rasv ära nõrguks.

Frittimise ajal tasub jälgida, et õli ei läheks liiga kuumaks ega hakkaks suitsema. Samuti ei tohiks õli ka maha jahtuda, see võib juhtuda näiteks siis, kui korraga liiga palju fileesid pannile panna. Kui õli pole piisavalt kuum, ei tõmbu tainas enam krõbedaks ja kuldpruuniks, vaid jääb nätske, veniv ja hallikas.

Õlletaignas ahvenafileede juurde kuulub ka hea dipikaste. Mina valisin klassika – majonees, hapukoor ja marineeritud kurgi vedelik. Sega paraja konsistentsiga dipikaste kokku, lisa veidi tilli ja naudi mõnusat õhtusööki käsitööõllega.

Head isu!

Continue Reading
Reklaam
Kommenteeri

Jäta kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.